تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

افسانه «رولان»شارلمانی و شكاف در كوه پیرنه فرانسه

پس از فروپاشی حكومت مروونژیان سلسله «كارولنژیان» با سلطنت پسر «شارل مارتل» روی كار آمد و مدت دو قرن بر فرانسه حكومت كرد . بزرگترین حكمران این سلسله «شارلمانی» نوه شارل مارتل بود . در دوران او فرانسه كشوری نیرومند ، غنی و ثروتمند شد . او قوانینی مدیرانه وضع كرد و هر چند تحصیل نكرده بود لاتین را بخوبی حرف می زد و از طرفداران پیشرفت علم و دانش بود.

شارلمانی بازرگانی را نیز تشویق می كرد و معتقد بود كه همراه مبادله كالا بین ملت ها ، باید تبادل افكار و دانش هم معول گردد . شارلمانی از نظر فنوان نظامی نیز بی نظیر بود و او را بزرگترین فرمانده و سردار عصر خویش به شمار می آوردند . در دوران او سرزمین های چندی از آلمان ، هلند و اسپانیا به خاك گل افزوده شد . او در سال 800 میلادی در روز میلاد سیح در كلیسای سن پطرز به دست پاپ تاج بر سر نهاد و رومیان او را امپراطور و شاه خود خواندند . و این آغاز پیدایش امپراطوری روم بود كه حدود یكهزار سال به طول انجامید.دوران حكومت شارلمانی مملو از افسانه ها و حوادث جنگ جویانه و ماجراهای قهرمانی است . از جمله ماجرای «رولان» است . او از محبوبترین و وفادارترین پیرون شاه بود و مقام شهسواری داشت . هنگام بازگشت از جنگی در اسپانیا در یكی از گردنه های پیرنه با دشمنان مواجه شد . مغربیان گران سنگهایی بر سر رولان و یارانش فرو ریختند و جملگی را به قتل رساندند . رولان قبل از مرگ در شیپور خود دمید و از شارلمانی كمك خواست ولی چون محل اقامت بسیار دور بود نشنید. رولان در آخرین لحه شمشیر معروف خود «دورندال» را به دست گرفت و آن را با چنان نیرویی بر كوه زد كه كوه بشكافت و دو نیم شد . این شكاف هم اكنون در كوه پیرنه دیده می شود و آن را گردنه رولان می نامند . سالها بعد شعرا ماجرای زندگی و مرگ دلاورانه این سردار قهرمان را به صورت ترانه های حماسی سرودند و خواندند . ترانه های رولان امروز نیز از معروفترین و مهیج ترین منظومه های حماسی فرانسه به شمار می رود.

شناخت روحیات ملل – كامران توسلی  


دوشنبه بیست و هفتم مهر 1388

تاریخ ارسال