تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

حمله مغربیان به فرانسه به رهبری عبدالرحمان

 پس از «داكو» سلسله مروونژیان به سرعت رو به زوال رفتاعقاب وی مردمان ضعیف ، بیكاره ، تنبل و تن پور بودند و هیچ اقدامی برای رفاه مردم و پیشرفت مملكت به عمل نیاوردند تا آنجا كه به ساطین بیكاره مشهور شدند . ولی افرادی دور اندیش و كاردان نیز وجود داشتند كه می توانستند جلوی حملات مكرر جنگجویان دلیری را كه قصد تصرف خاك گل را داشتند بگیرند . این مهاجمان مغربیان بودند  كه سراسر شمالآفریقا را تصرف كرده و از مدیترانه نیز گذشته و پس از تاخت و تاز در اسپانیا از پیرنه عبور و به جنوب فرانسه پا نهاده بودند . هر چه را می دیدند تاراج می كردند و هر كه را می یافتند می كشتند . رهبر آنان عبدالرحمن نام داشت . چون مهاجمین به شهر تور نزدیك شدند با گروهی عظیم از فرانك ها مواجه شدند . چون نتوانستند به شهر تور و صومعه زیبای آن كه بوسیله قدیس مارتن بنا شده بود دست یابند به «یوانیه» عقب نشینی كردند . دو سپاه یك هفته در برابر هم صف آرایی كردند . سر انجام عبدالرحمن حمله را آغاز كرد و شخصاً وارد میدان شد جنگی خونین در گرفت . گروهی از فرانك ها خود را مخفیانه به پشت عبدالرحمن رساندند و از پشت به آن حمله كردند . مغربیان كه حاضر نبودند به هیچ وجه غنایم سرشار و خزاین نفیس كه در اردو داشتند را از دست بدهند . قسمتی از نیروی خود را به حراست و نگهبانی اموال گماشتند ، سپس در برابر حمله عمومی فرانك ها تاب نیاوردند و بدین ترتیب فرانك ها پیروز شدند . عبدالرحمن به قتل رسید و مهاجمین عقب نشینی كردند و چون سیاهی شب رسید مغربیان غنایم خود را به جای گذاشتند و فرار را بر قرار ترجیح دادند.

این نبرد یكی از مهمترین جنگ های تاریخ اروپاست زیرا در نتیجه همین پیروزی بود كه فرانك ها دست مغربیان را از اروپا كوتاه كردند . فرمانده فرانك ها «شارل مارتل» نام داشت كه بدلیل صدمات سختی كه بر مهاجمین وارد كرد به مارتل (چكشی) معروف شده بود . پس از این پیروزی فرانك ها بر آن شدند كه به دوران زمامداری شاهان بیكاره پایان دهند.

شناخت روحیات ملل – كامران توسلی  


دوشنبه بیست و هفتم مهر 1388

تاریخ ارسال