تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

سلت ها یا گالی ها ،ادوار باستانی و ساكنین اولیه فرانسه

وضع و روحیه هر ملت نه فقط با خصوصیات طبیعی كشورش مربوط است بلكه با تاریخ گذشته آن نیز ارتباط كامل دارد . طی هزاران سال اقوام و قبایلی مختلف سرزمینی را كه امروز فرانسه نام دارد مورد تاخت و تاز قرار دادند . این مهاجمین بیشتر از مشرق ، یونان و روم و اسپانیا مهاجرت كردند و در آن ماندگار شدند و با سكنه قبلی در هم آمیختند . فرانسویان امروز اعقاب همین ماندگاران باستانی می باشند. اكنون در فرانسه افراد بلند قد با موهای خرمایی و چشمان آبی دیده می شوند در عین حال گروهی كوتاه و تیره رنگ هستند . این سرزمین دارای آب فراوان و خاك حاصلخیز و اقلیمی معتدل بوده و از دیر باز راههایی برای ارتباط قسمتهای مختلف كشور در آن احداث گردیده بود . بنابراین قبایل و ملل دیگر به این ناحیه به دیده طمع داشته و درصدد مهاجرت و اقامت در آن بر آمدند.

در 1100 پ م فینیقی ها پایگاههای تجاری در سراسر سواحل مدیترانه ایجاد كردند . این ناورانان ماهر و سوداگر با سابقه چندان علاقه ای به اقامت در فرانسه نداشتند و منظورشان تسهیل موجبات داد و ستد و تجارت بود. در حدود 800 پ م تجارتشان از رواج و اعتبار افتاد و رونق خود را از دست داد . سپس مراكز تجارتی خود را رها كردند. درست در همین هنگام یونانیان جای آنها را گرفتند . شهرهای چندی در كرانه مدیترانه به وجود آورند . از مهمترین این شهرها «ماسیلیا» قدیمی ترین شهر فرانسه و محل كنونی بندر مارسی می باشد. این یونانیان با سكنه محلی آمیزشی نداشتند . گردادگرد خود را درختان زیتون می كاشتند و بیشه های امروز زیتون بقایای همان درختان قدیم است كه یونانیان ساعی و سخت كوش ساخته اند و امروز اهالی مارسی از فروش زیتون و روغن آن در آمدی كافی به دست می آوردند.

سلت ها یا گالی ها در قرن 5 پ م از اروپا مركزی به فرانسه پای نهادند و فرانسه را مورد تاخت و تاز قرار دادند و تا اسپانیا پیش رفتند . پاره ای از آنها به جانب شمال تا دانمارك و انگلستان پیش رفتند . سلت ها مردمی جنگجو و رزم آرا بودند و همواره برای زد وخورد و جنگ و نزاع آماده . مبدأ‌و منشأ آنها معلوم نیست . این قوم نیرومند بلند قد خشن با چشمان آبی و موهای خرمایی به زودی تمدن و زبان خود را بر ملل مجاور تحمیل كردند. در کناره های رود راین قوم وحشی و خونخواری به نام ژرمن ها می زیستند . سرزمین گل (فرانسه) سال ها از حملات و هجوم این قوم در رنج و فشار بود . آنها از هر سو میتاختند و در عین پیشرفت هر چه می یافتند تاراج می کردند و هر که در برابرشان ایستادگی می کرد می کشتند . حتی پس از پیروزی نیز اسرا و معلولین را باقساوت می کشتند . در سال 62 پ م این قوم از راین گذشتند و در صدد تسخیر سرزمین گل بر آمدند . ساکنان گل از «ژولیوس» قیصر که ارتش منظم و نیرومندی داشت و همواره آماده پیکارو نبرد بود کمک خواستند . سزار که مشتاق جنگ و فتوحات تازه بود به کمک آنان شتافت که جنگ بین سزار و ژرمن ها سالیانی به درازا کشید و سر انجام ژرمن ها به آنسوی راین عقب رانده شدند . پس از پیروزی رومیان خواستند که در سرزمین گل بمانند و سزار بر آن شد که شورشیان را سرکوب کند پس در جنگ سختی درگیر شد . اگر چه گل ها مردانه جنگیدند ولی سر انجام در برابر ارتش مجهز و ورزیده سزار تاب نیاوردند و شکست خوردند . خاک گل در سال 50 پ م یکی از ایالات روم شد.

 شناخت روحیات ملل – كامران توسلی   


شنبه بیست و پنجم مهر 1388

تاریخ ارسال