تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

آبشارها و جنگلهای سوئد

وجود رودها و آبشارهای بسیار در كشور سوئد وسیله بسیار خوبی است برای تهیه برق آبی و سوئدیها از این جهت واقعاً‌ مردم سعادتمندی هستند. این منابع اب ، نیروی برق لازم را با بهای ارزان تأمین می كنند . هر چند قسمت اعظم این نیرو به مصرف صنعت و مخصوصاً عملیات معدنی می رسد ، هشتاد درصد قطارهای سوئد با برق كار می كند . در حقیقت سوئد نوین به همان اندازه به رودهای خود وابسته است كه مصر به رود نیل . شهرت جهانی سوئد برای فولاد مرغوب آن مرهون همین رودهاست كه الوار چوب با آنها حمل می شود . این چوب ها تبدیل به ذغال می شود ور در كوره های ذوب آهن برای ساخت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب همچنین فرآوردنده یك نوع مشروب سوئدی نظیر وسكی است كه «شناپز» نامیده می شود . درختان زیبا شكفته شده و در پاستیل های بزرگ نهاده می شوند برای پختن و تخمیر آنها كه دود غلیظ و بوی نامطبوعی ایجاد می كنند و انسان را به یاد دوزخ دانته شاعر ایتالیایی می اندازد . خوشبختانه قطع درختان از طرف دولت تحت قاعده معینی درآمده كه آغاز ان از قرن شانزدهم بوده است.

سوئدیها از جنگل خود با دقت مراقبت می كنند زیرا می دانند كاهش وسعت آنها نه تنها تقلیل یكی از مهمترین مواد خام كشور است بلكه در اب و هوا نیز موثر است و شاید باعث خشكیده شدن رودخانه ها كه منبع ابی وسیله انتقال چوب به كارگاهای اره كشی هستند نیز بشود. رودها حمل چوب را با هزینه كمتر از یك هفتم كرایه راه آهن تأمین می كنندو چون چوب وزن و حجم زیادی دارد اگر با وسایل ارزان حمل شود اگر با وسایل ارزان حمل نشود ارزش خود را به منزله یك مواد خام از دست می دهد.

هوای سرد برای رشد درختان همیشه سبز مناسب است و بهترین طریقه برای حمل چوب در جنگل كشیدن آن با اسب بر روی برف است . تنه های درختان پیش از افكنده شدن به آب پوست كنده می شوند زیرا پوست درخت برای ماهی قزل آلا و ماهی آزاد مضر است.

شناخت روحیات ملل – كامران توسلی


پنجشنبه شانزدهم مهر 1388

تاریخ ارسال