تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

لاپ لند سوئد دیروز و امروز

gardeshgari

افسانه ها می گوید روزی یك «لاپ» كاردش را روی زمین گذاشت و چون خواست آنرا بردارد بر زمین چسبیده اش یافت و به سختی آنرا جدا ساخت . مردی باهوش چون این داستان را شنید گفت حتماً در این ناحیه سنگ مغناطیس هست زمین شناسان مجرب به زودی دریافتند كه آن كوه و كوه «لوساوارا» دارای ذخایری از سنگ آهن است . این ذخایر كه مقدارشان به بیش از دو میلیارد تن تخمین زده شده بود حاوی آهن به میزان شصت تا هفتاد درصد هستند حال آنكه متوسط فلز سایر سنگهای آهن بیش از چهل درصد نیست.

در شهر «كیرونا » انسان از دیدن شهری به فاصله صد مایل در شمال دایره قطبی شگفت زده می شود . سوئدیها از كلیسای این شهر كه به شكل چادر قبایل لاپ ساخته شده است بر خود می بالند. بهترین هنرمندان سوئدی برای تزیین این كلیسا با یكدیگر رقابت كرده و یك اثر فوق العاده در آن بوجود آورده اند.

برای افراد قبایل لاپ خدمت سربازی اجباری نیست .آنها می توانند به میل خود طبق رسوم اجداد خویش زندگی كنند . عده خیلی كمی از آنها به زندگی سخت ایلاتی خود و بهره مند  نشدن از آسایش تمدن وفادار مانده اند زندگی آنان بسیار سخت است زیرا در حقیقت برده گوزن های خویشنتد و برای غدا و لباس خویش كاملاً به آنها متكی هستند . همچنین در حمل و نقل وسیلاه نقلیه آنها هستند . تعدد گوزنها سیصد هزار است . عده كمی از گوزن ها دست آموز هستند كه برای سورتمه كشیدن و شیر دادن تربیت شده اند و مورد نفرت همنوعان خود هستند و باید جدا از آنها نگهداری شوند گویا گوزنها از آدمیان تقلید می كنند زیرا لاپ ها نیز لاپهای كوچ نشین را كه ترك كوچ نشینی گفته و مسكن ثابت اختیار كرده اند تحقیر می كنند . در بهار و پاییز لاپهای كوچ نشین با گلهه ای خود مهاجرات می كنند . حركت آنان غیر قابل پیش بینی و تا حدی بسته به اتفاق است . بدین معنی كه یك خانواده لاپ باید هر لحظه برای بر هم زدن اردوگاه خود ، و بستن اشیاء ضروری و سوزاندن بقیه ما یملك خود حتی چادر ، حاضر باشد . آنگاه باید بدون توجه به كیفیت هوا و موانع طبیعی از گله های گوزن پیروی كنند این كار ، گاه هفته ها طول می كشد و چندان باید ادامه یابد كه گوزنها چراگاه مناسبی بیابند.

شناخت روحیات ملل – كامران توسلی


چهارشنبه پانزدهم مهر 1388

تاریخ ارسال