بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

روستای گردشگری جواهر دشت رودسر رویای كودكیمان

sspnhx9skkc0zqbnn3r.jpg 

                           عكس :حمید حسن پور                                                                                                                            

 

    داستان جك و لوبیای سحر آمیز را شنیده اید جك با رشد لوبیا از آن بالا    می رود و پس از عبور از ابرها به دنیای دیگر می رسد . همه ما آرزو داشتیم كه ای كاش ما جای جك بودیم و از ابرها بالا می رفتیم و دنیای بعد از آن را می دیدیم اما این دیگر یك رویا نیست یك واقعیت در این دنیا و در كشور زیبای خودمان هست. روستای جواهر دشت رودسر .

این عكس را یكی از دوستانم با یگ گوشی گرفته است كه دوست داشتم شما هم آنرا ببینید.

 

مشخصات منطقه كوهپایه ای جواهر دشت

نام منطقه: منطقه کوهپایه ای جواهر دشت استان: گیلان

آدرس: شهرستان رودسر، بخش کلاچای، دهستان سیاهکلرود،

 روستای جواهر دشت

نزدیكترین شهر: چابکسروکلاچای در شهرستان رودسر

نزدیكترین روستا: جواهر دشت در دهستان سیاهکلرود

فاصله تا نزدیكترین فرودگاه: 54 کیلو متر تا فرودگاه رامسر

فاصله تا نزدیكترین راه اصلی: 24 کیلومتر

 نوع جاذبه: جاذبه طبیعی (قله سماموس و جنگل)

 اقلیم منطقه: خیلی مرطوب و معتدل

مساحت منطقه: 100هکتار

توپوگرافی منطقه: ارتفاع 1700-1900متر و شیب بیشتر از 20 درصد

 پوشش گیاهی منطقه: درختان بلوط و اور

 منابع آب موجود: رودخانه، چشمه و چاه

فاصله تا مركز استان: 105 کیلو متر تا رشت 

فاصله تا مركز شهرستان: 40 کیلومتر تا رودسر

 

http://javaherdasht.vcp.ir            سایت جواهر دشت

 

5bo2qb2r9e0zlrgxlmvg.jpg

        عكس :حمید حسن پور

 

این روستا همان‌طوری‌که از نام آن پیداست به سرزمین جواهر معروف می‌باشد. به‌طور قطع این معروفیت برمی‌گردد به وجود آثار ارزشمند و گرانقدری که از گذشته از دل خاک به مرور زمان کشف شده و پاره‌ای نیز توسط کسانی پنهانی به سرقت می‌رود» بنابراین تمام منطقه‌ی اشکورات به دلیل وجود آثار ارزشمند در دل خاک که به‌طور حتم از مناطق ییلاقی جؤردشت (جواهردشت) نیز بیشتر است، باید جواهردشت یا جواهرکوه و… نام می‌گرفت. در استان گیلان ده‌ها محل و روستا به این نام‌ها وجود دارند. مانند جؤرمحله، جیرمحله، جؤردشت، جیردشت، جؤرده، جیرده، جؤرکوه، جیرکوه، جؤرسر، جیرسر و… هم‌چنین در مناطق کوهستانی شرق گیلان و منطقه‌ی اشکورات به‌خصوص در اطراف کوه سمام‌موز دارای چندین روستا به این نام‌ها می‌باشیم: جؤرده (جواهرده) رامسر، جؤردشت (جواهردشت) رودسر و خوشبختانه جؤرده و جیرده‌ی اشکور علیا.
روستای جؤردشت (جواهردشت) از توابع دهستان سیاهکلرود، شهرستان رودسر می باشد، نام قبلی این روستا جؤردشت بوده و به خاطر تساهل برخی افراد و گذشت زمان به جواهردشت تبدیل شده است.

http://v6rg.com/?p=90        نیما فرید جعفری سایت ورگ                  

http://www.patoghblog.com

ازشهر ساحلی  رودسر و 5 کیلومتر عبور ازشهر کلاچای نرسیده به چابکسر سمت راست به تابلوی سیاهکلرود برخورد میکنیم که مسیر را ادامه داده تا به سیاهکلرود میرسیم.

جواهر دشت سرزمینی زیبا در 26کیلومتری محله سیاهکلرود در خطه سرسبز گیلان است. طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و... همه و همه در این منطقه زیبا جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود جذب کند.
برای رفتن به جواهردشت از سیاهکلرود سوار بر جیپ های مسافرکش می شویم که معمولاً بیش از ظرفیت مسافر سوار می کنند. از خیاط محله، سجیدان و رودخانه سجیدان می گذریم و وارد چاشت خورلات (چاشت به معنی ناهار) که مکانی تفریحی و گردشی است می شویم. فاصله سیاهکلرود تا جواهردشت از میان جنگل های انبوه و درختان سر به فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می گذرد

http://www.patoghblog.com

با این که مسیر باید از جاده خاکی بگذرد اما سرسبزی این مشکل را هموار می کند تا به محله زیبای جواهردشت برسیم. قهوه خانه های بین راهی، محلی مناسب برای خوردن چای و استراحت است که رانندگان دقایقی در کنار یکی از آنها می ایستند.


قبل از ورود به محله جواهردشت آستانه متبرکه نقره عباس در دشتی زیبا و وسیع قرار دارد که اهالی و مسافران برای زیارت و سیاحت به آنجا می روند تا چشم انداز زیبای آن را ببینند. وجود گیاهان زیبا مانند «میش گوش» و انواع گل های مختلف با رنگ های متفاوت از جمله زیبایی های این منطقه است. از کنار بقعه، محله و خانه های زیبای آن که با سقف های شیروانی روز به روز در حال افزایش است، دیده می شود


در گذشته تعداد خانه ها محدود بود اما هر روز خانه ای جدید بنا می شود. در سراشیب سبزه زاران زمین های زیرکشت سیب زمینی و صدای دلنشین زنگوله های گوسفندان در حال چریدن برای هر بیننده تازه واردی جالب و تماشایی است.


http://www.patoghblog.com

زمین های محصور شده با سیم خاردار و دیوارهای سنگی همه و همه نشانگر زیبایی و حد و مرزهای همسایگی و باغات کشاورزی است. جواهردشت آب لوله کشی ندارد و مردم منطقه آب شرب خود را از چشمه ها تأمین می کنند. وسعت سبزه زاران و چمنزاران، بگو و بخند جوانان و مسافران تازه وارد، منظره چریدن گاوها و گوسفندها و صدای زنگوله های آنان هر بیننده ای را بیشتر دلباخته و مشتاق طبیعت زیبا، با صفا و دیدنی جواهردشت می کند

.


این همه نشاط و سرور و جنب و جوش را باید مرهون هوای سالم و روح بخش کوهستانی جواهردشت بود. سبزه زارانی چون ناصره دشت، لووه سر و ... هر بیننده ای را به تحرک و نشاط وامی دارد. در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع  3620 متر از سطح دریا پاسداری جواهردشت را در پناه خویش دارد. برای رسیدن به قله باید یک بلد راه از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا راه را گم نکنند.


به گفته پیران و ریش سفیدان محل چون در دوران قدیم جواهر نامی در این آبادی بزرگتری و سروری مردم را داشت به احترام او نام آبادی را جواهر دشت نهادند. عده ای دیگر عقیده دارند که چون زمین های دامداری و جنگل های اولی تبدیل به چمن زار و سبزه زارشد و زیبایی سبزه ها و چشمه سارها و مرغوبیت زمین برای کشت و کار مفید شد از آن رو این محل را جواهر دشت گفتند.


از سویی دیگر عده ای دیگر معتقدند این روستا بیش از 400 سال قدمت دارد اما با مشاهدات عینی و بررسی های لازم آنچنان که توصیف می کنند به نظر نمی رسد، زیرا نه آثار تاریخی و مدارک و دلایل مستندی وجود دارد و نه بزرگان علم و ادب و محققان اندیشمند چیزی درباره جواهر دشت نوشته اند.
در هر حال با ملاحظه قبور بالا محله و پائین محله و خانه های سنگ و چوب و درهای کهنه قدیم و استفاده معماری قدیمی و روپوش هایی به نام محلی «لت» و بدون حفاری در گوشه و کنار برای پیدا کردن آثار باستانی و تاریخی و اطلاع کامل از پیدایش این آبادی بعد از دیلمان و اشکورات با حدس و گمان می توان گفت سابقه این آبادی با توجه به این موارد در حدود 200 تا 300 سال بیشتر نیست و به علت دامداری بودن و مهاجرت دامداران به مدارک و دلایل حقوقی نمی توان تکیه کرد و آستانه های نقره عباس، 3برادران و حاج محمد امین به علت نبود نسب نام و کتیبه و سند مستدل نمی توان درباره جواهردشت با اطمینان و قاطعیت چیزی گفت

.

yf5jnq8g3dly4fer3zt5.jpg
عكس :  حمید حسن پور

 

به هر حال عمر آبادی جواهر دشت از 300سال نباید بیشتر باشد وهجوم مردم و ازدیاد جمعیت به خاطر هوای پاک و چراگاه هایی است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است.


بازاری در نقطه ورودی این آبادی وجود دارد که در آن دکان های قصابی، خوارو بار فروشی و قهوه خانه واقع شده است و مردمی خونگرم و میهمان نواز در این خطه سرسبز زندگی می کنند. همه ساله مسابقات کشتی گیله مردی و طناب کشی و اسب دوانی و... با مشارکت سازمان میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی در این منطقه زیبا برگزار می شود که خیل عظیمی از علاقه مندان و گردشگران را به این منطقه می کشاند.


دامداران در گذشته از اول بهار به جواهر دشت می آمدند و اوایل فصل سرما دام های خود را به محله های پائین می بردند اما هم اکنون در وقت معینی دام های خود را به ارتفاعات می برند و در وقت معین نیز بازمی گردانند و این موضوع برای بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت بسیار مهم است.

جواهر دشت در زمستان به دلیل بارش سنگین برف خالی از سكنه است.

 

http://siahkalrud.parsiblog.com/Archive/درباره+جواهردشت    علی علی نیا

 


9nibg5uozxg9ffv2igml.jpg

عكس: چهره خود عكاس

 

r77gzicumrp97nkrbeub.jpg

 

عكس : خود عكاس

 

 

 

 

 

دوشنبه سیزدهم آذر 1391

تاریخ ارسال


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو