تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

مراسم گلابگیری در كاشان

همزمان با آغاز ماه اردیبهشت و پیچیدن بوی خوش گل محمدی در كوچه‌باغهای كاشان، فصل و مراسم گلاب‌گیری  همچون سالهای گذشته اجرا می‌شود و میزبان هزارها گردشگر داخلی و خارجی خواهد بود با این تفاوت كه دیگر هیچ خبری از جشنواره و برنامه ویژه نیست.

مراسم گل و گلاب تا 3 سال پیش طی مراسم خاصی در یكی از روزهای اردیبهشت ماه برگزار می‌شد اما این برنامه به خاطر ورود گردشگران بسیار و ایجاد مشكلاتی لغو شد.»
 قرار است هفته آخر اردیبهشت ماه برنامه‌های فرهنگی اعم از معرفی جایگاه گل و گلاب در آیین‌های سنتی و آموزش تهیه گلاب برگزار شود اما هنوز این طرح مصوب نشده است.»
 آمار گردشگران را بر اساس بازدیدكنندگان از خانه‌های تاریخی « روزانه 70 تا 80 هزار نفر در ماههای اول سال تنها از خانه‌های تاریخی این استان دیدن می‌كنند كه این تعداد بخشی از آمار مربوط به شركت‌كنندگان در مراسم گلاب‌گیری را نیز به خود اختصاص می‌دهد.»
« تعداد گردشگران و شركت‌كنندگان در مراسم گلاب‌گیری مردم كاشان بیش از این رقم است.»
گردشگران خارجی هم از مراسم گلاب‌گیری استقبال می‌كنند
 روزانه 2 تا 3 اتوبوس تنها گردشگران خارجی از كشورهای چین، ژاپن، امریكا و اروپا را به شهرستانهای، كاشان، قمصر و برزوك می‌آورد. مهمانان این شهرستان مقام‌های مسئول كشور و بقیه افرادی هستند كه با تورهای داخلی و یا همراه خانواده سفر می‌كنند.
 با توجه به سهمیه‌بندی بنزین و انتخاب مسیرهای كوتاه‌تر برای سفر توسط مردم، شمار گردشگران ومسافرانی كه به ‌خطه كاشان سفر می‌كنند به ویژه از میان شهروندان تهرانی، افزایش خواهد داشت.
كاشان اوسط هفته خلوت‌تر است
 فصل گلاب‌گیری در كاشان توریست‌های زیادی را به كاشان می‌كشاند چنانكه بسیاری از كاشانی‌ها می‌گویند؛ روزهای شلوغ سال در كاشان به‌خصوص در مناطق گلاب‌گیری (همچون قمصر) از اواسط اردیبهشت تا خردادماه هر سال است. به‌خصوص كه پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها حتی تا كیلومترها شاهد ترافیك نفسگیر در كوچه و معابر شهرهایی چون قمصر هستیم. اما با ورود تعداد زیادی گردشگر كاشان در فصل گلاب‌گیری و سه ماه اول سال تنها 2 هتل امیركبیر(3 ستاره)، هتل سیاح(2 ستاره)، دو هتل آپارتمان( كوثر و گلشن)، هتل آپارتمان گلستان قمصر شهرداری كاشان و 3 مهمانپذیر دارد كه خانه تاریخی احسان نیز به صورت اقامتگاه سنتی میزبان مسافران است.
 « بیشتر افرادی كه از شهرهای دیگر به استان وارد می شود یا در محلهای خوش آب و هوا چادر می‌زنند و یا در منازل اقوام خود سكونت می‌كنند. اما با این وجود كلاسهای آموزشی مدارس را با هماهنگی اداره آموزش و پرورش برای اسكان مسافران مهیا كرده‌ایم. اردوگاههای فرهنگی و تفریحی نیز میزبان فرهنگیان كشور هستند.»
« مسافرانی كه قصد اقامت در هتل و هتل_آپارتمانهای كاشان را دارند از چند روز جلوتر رزرو كرده‌اند بنابراین روزهای 5 شنبه و جمعه روزهای بسیار شلوغ این شهرستان خواهد بود.»
 
گلاب دو آتشه بخواهید
گلاب دوآتشه یعنی پس از یك بار گلاب‌گیری دوباره به جای آب در دیگ گلاب ریخته می‌شود كه معمولا گلاب سال قبل است. این روش كار گلاب‌گیری را گلاب دو‌آتشه می‌گویند.
در هر دیگ گلاب‌گیری 30 كیلوگرم گل تازه به‌اضافه مقداری گلاب سال قبل به اضافه 70 كیلو آب معمولی می‌ریزند و سپس حرارت می‌دهند. پس از جوش آمدن محتویات داخل دیگ بخار آب حاصل از طریق یكی از لوله‌ها به پارچ مسی بزرگ كه در آب سرد قرار دارد انتقال می‌یابد در نتیجه پس از خنك شدن به مایع و گلاب تبدیل می‌شود.
از هر پارچ مسی 30 تا 40 كیلو گلاب می‌توان گرفت. پس از آنكه پارچ مسی بزرگ پر از گلاب شد از دهانه آن _كه به‌وسیله پارچه‌ای سفید لوله‌ها و دهانه پارچ را پوشانده _ بخار خارج می‌شود كه معنای آن لبریز شدن گلاب پارچ مسی است.
همه ساله گلاب در مكانهایی خاص از شهرستانهای قمصر، نیاسر و برزوك تهیه می‌شود كه بازدیدكنندگان به راحتی می‌توانند در آن محلها از نزدیك با طرز تهیه گلاب آشنا شوند.
 
گلاب هرچه تلخ‌تر، خالص تر
اگر خواستید گلاب خالص را هم بشناسید، كافی است تا گلاب را مزه‌مزه كنید اگر مزه گس و تلخی داشت و شفاف و بدون رنگ بود، گلاب خالص است. هرقدر گلاب تلخ‌تر باشد اصل‌تر است البته باید توجه داشت كه تلخی گلاب هم باید طبیعی باشد و اگر شك داشتید می‌توانید پس از چشیدن گلاب دو بار آب دهان خود را قورت دهید اگر تلخی باز در دهانتان باقی ماند پس گلاب اصل نیست و ناخالصی دارد ولی اگر تلخی كام شما برطرف شد پس گلاب شما اسانس نداشته و طبیعی و اصیل است.
 به دلیل قرار گرفتن شهرستان كاشان بر سر راه ترانزیتی شمال به جنوب كشور، وجود آزاد راه (تهران - قم - كاشان- اصفهان) و بیش از یك هزار و 200 بنای ارزشمند تاریخی و چشم‌اندازهای طبیعی به ویژه در بخشهای قمصر ، نیاسر و برزك همه ساله شمار زیادی از گردشگران نوروزی به شهرستان كاشان سفر می‌كنند.
منبع :http://www.chn.ir/news/?section=1&id=27106

پنجشنبه شانزدهم مهر 1388

تاریخ ارسال