تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

روستای چهل ستون لاهیجان،بقعه ای با چهل ستون در لاهیجان2

 

جاذبه های گردشگری روستای چهل ستون

جاذبه های طبیعی:

کشتزارهای برنج:وجود جاذبه های طبیعی یکی از نقاط قوت روستاهای استان گیلان می باشد . از جاذبه های طبیعی این روستا می توان به مزارع برنج که در یک طرف و در قسمت شرق روستا واقعند اشاره کرد . بدلیل نزدیکی این مزارع به کوه و واقع شدن در دامنه این کوهها و داشتن شیب این مزارع در یک سطح واقع نبوده و به صورت پله پله از یکدیگر متمایز گردیده اند . وجود این پله های دست ساخت در فصل زمستان که مزارع خالی از زراعت می باشند در قسمت کوهپایه ای که به رنگ زرد به جای مانده از باقی مانده ساقهزهای برنج می باشد کاملاً مشهود می باشد . این مزارع در فصل بهار که فصل کشت می باشد بسیار زیبا می باشد.

 

مزارع چای:کلیه مزارع چای روستا در سمت غربی روستا و در دامنه تپه های کوتاه و کوههای تقریباً مرتفع قراردارد . رشد برگ سبز چای در ماهای اردیبهشت و خرداد و نیز شکوفه دادن بوته های چای در فصل پاییز جلوه خاصی را به این روستا می دهد . تعدادی از تپه های این روستا کاملاً مسستر در مزارع چای می باشند.

رودخانه :وجود یک رودخانه با حاشیه پوشیده شده از گیاهان که در بعضی از نقاط بر آب رودخانه سایه می افکند از زیبائیهای این روستا می باشد . این رودخانه در سرتاسر سال دارای آب می باشد که از آب شدن برف در ارتفاعات سرچشمه می گیرد . عمق این رودخانه معمولاً کم می باشد و فقط در بعضی از مناطق ارتفاع آب زیاد می شود . این رودخانه در هنگام بهار و یا در هنگام وقوع سیلابها پرآب می شود.

 

جنگل و کوهستان:وجود جنگل در دو سمت غربی و شرقی روستا با پوشش گیاهی خاص مناطق جنگلی از دیگر جاذبه های طبیعی روستا می باشد . این جنگلها تا ارتفاعات کوهها اطراف روستا ادامه داشته و عزیمت و کوهنوردی بدون وجود راهنما و امکانات فنی در این جنگل و کوهها خطرناک می باشد.

حوضچه طبیعی آب:در فاصله 400 متری نرسیده به روستا و در کنار جاده منتهی به روستا حوضچه طبیبعی اب که معمولاً در فصل زمستان بدلیل بارش باران و برف پر اب می باشد و ارتفاع اب در بعضی از قسمتها به بیش از دو متر می رسد جلوه خاصی دارد در قسمت شرقی این حوضچه درختان زیبایی وجود دارد که زیبایی آن را بیشتر نشان می دهد طول این حوضچه حدود 200 متر و عرض آن نزدیک 85 متر می باشد .


جاذبه های فرهنگی واماکن تاریخی روستا:

خانه های چوبی:چندین خانه روستایی  که دارای بالکن و پلکان چوبی در یک و دو طبقه در روستا مشاهده می شود .تعدادی از این خانه ها هنوز نیز محل سکونت می باشد . سقف این خانه ها در گذشته پوشیده از گالی و یا کاه برنج بوده است متأسفانه بدلیل بارش برفهای سنگین در چند سال اخیر اکثر این خانه ها شکل ظاهری خود را از دست داده و دارای سقف های گالوانیزه گردیده اند . استفاده از چوب و گل در ساختن دیوار برای اسکان احشام و پرنده ها هنوز نیز ادامه دارد . تلمبار روستایی و انبار برنج با ستون و دیوار چوبی از دیگر جاذبه های این روستا می باشد.

بقعه چهل ستون:این بقعه مدفن اقا سید ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد بر اساس کتیبه موجود بر روی یکی از ستونهای این بقعه شهادت (یا وفات) اقا سید ابراهیم به سال 320هجری قمری تعیین گردیده است که تقریباً 12 سال پس از  شهادت حضرت امام رضا (ع) می باشد. بر اساس شواهد تاریخی شاید بتوان زمان شهادت این بزرگوار همزمان با کشتار سادات علوی دانست که منجر به پراکندگی سادات در جنگلهای استان گیلان گردید.

مشخصات معماری چهل ستون:این بقعه دارای چهل ستون چوبی که از چوب درخت شمشاد می باشد ساخته شده است چوب این درخت بسیار محکم می باشد طبق گفته ساکنین تعدادی از تیرهای چوبی در چند سال اخیر مرمت شده است محکم بودن این چوبها به حدی بوده است که اتصالها را نمی توان به وسیله میخ انجام داد .تعداد ستونهای این بقعه که دورادور جهت نگهداری سقف کارگذاشته شده اند 31 عدد می باشد و 7 ستون باقیمانده در جلوی ایوان جای گرفته اند . تعداد ستونهای سه وجه از این بقعه 9 عدد و تنها در قسمت پشت بقعه تعداد ستونها 8 عدد می باشد . شکل سر ستونها در قسمت جلو بقعه و در سه وجه دیگر با یکدیگر متفاوت می باشد و به شکلهای خاصی خراطی شده اند . بر روی تعدادی از ستونهای جلو کنده کاریهای خاصی وجود دارد . سقف در قسمت ایوان از چوب می باشد و در قسمت جلوی بقعه مقرنس خاصی از چوب و به رنگهای بسیار زیبا وجود دارد. درب چوبی ورودی به حرم نیز با ارتفاع کم به شکلی که برای ورود باید اندکی خم شد نیز دارای زیبایی خاصی می باشد. ستونهای گچی در دو سمت ورود و در اطراف بیرونی حرم ترمیم شده در چند سال اخیر می باشد که بوسیله شکل خاص و رنگ آمیزی زیبا شکل زیبایی را به این بقعه داده است گچبری بریها و اینه کاریهای داخل حرم نیز ساخته معماران اخیر و ناشی از مرمت حرم می باشد.

تاریخ ساخت بقعه :از تاریخ ساخت بقعه اطلاعات دقیقی در دست نیست . شاید تعداد ستونهای موجود به عدد چهل و یا چوبی بودن این ستونها معاصر بودن ساخت این بقعه را همزمان با چهل ستون اصفهان و یا عمارت چهل ستون موجود در قزوین و همچنین چهل ستونهای موجود در آذربایجان شرقی دانست .


(با توجه به ماده تاریخهائی که بعضی از شعرای عصر صفویه در اشعارشان آورده اند و با مراجعه به کتب و متون مربوط به آن روزگار، سال اتمام کاخ چهلستون اصفهان 1057 هجری در زمان سلطنت شاه عباس دوم بوده است.)

چهارشنبه پنجم خرداد 1389

تاریخ ارسال