تبلیغات
گردشگری
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا" به نام خداوند بخشنده مهربان خدایا، ولىّ‏ ات حضرت حجّه بن الحسن که درودهاى تو بر او و بر پدرانش باد در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست ساکن زمین گردانیده، و مدّت زمان طولانى در آن بهره‏مند سازى

گردشگری

دانشجویان رشته مدیریت جهانگردی راهنمایی شما را صمیمانه پذیراییم

جشنهای برتانی و چشم آبی های بوردوی فرانسه

گردشگری

هیچ یك از ایالات فرانسه مانند « برتانی » به رعایت سنن و آداب و راه و رسم زندگی كهن پایبند نیستند . برتانی روزگاری مسكن «دروئیدها » بوده است ، سپس رومیان جای آنها را گرفتند و در حدود سال 500 به برتون ها یعنی بومیان بریتانیایی كه بواسطه «آنگلو ساكسون ها » از جزیره بریتانیا رانده شده بودند اجازه اقامت دادند . سرزمین برتانی یا بریتانیای كوچك نیز از این بومیان نام گرفته است . اسلاف این ماندگاران اولیه مردمی بوده اند ساده ، مقهور و سخت كوش و فوقالعاده با ایمان و متعصب . كلیساهای متعددی كه از آن دوران بر جای مانده و همچنین زیارت گاهها و صورت های متعدد عیسی روی صلیب موید توجه آنان به سنن مذهبی است . برتون ها از قدیم الایام به ماهی گیری اشتغال داشتند به طوریكه می توان آنها را نخستین صیادان این ناحیه دانست . ساحل برتانی به غایت ناهوار است . امروزه دیگر ساكنان برتانی در طلب غنایم و نفایس به دریا نمی روند و به دریازنی مبادرت نمی نمایند . كشتی های آنان اكنون فقط برای صید ماهی و صدف عزیمت می كند . روزگاری این مردان چشم ابی دلاور ، پرچم آبی رنگ خود كه مزین به صلیبی سفید بود لرزه به دلها می انداختند . انگلیسیها آنان را بلای دریایی می نامیدند ، اعقاب این افرادند كه پایه . بنیاد نیروی دریایی فرانسه را تشكیل می دهند.وضع روستائیان برتانی فوق العاده جالب است . هر ناحیه آبادی این ایالت دارای مراسم و آداب و رسوم خاصی است . امروزه در سایر ایالات فرانسه رسوم و عادات كهن تقریباً از یان رفته است ولی در برنامه این مراسم و سنن كهن مخصوصاً در اعیاد و جشنها به وجه كامل جلوه می كند . مردان روستایی به هنگام كار كلاهی ابی یا دودی رنگ بر سر می گذارند ، این كلاه لبه ای پهن دارد و با نواری از مخمل سیاه تزیین شده . زنان در میهمانیها و جشن ها كفشهای چوبی پر زرق و برق و رنگین به پا می كنند و كلاه كوچك سفیدی بر سر می نهند و دستمال گردنی را همواره گل دوزی شده ، بلوزی گشاد و به رنگ روشن بر تن می كنند ، لباس مردان در این مراسم ژاكت است .مردم برتانی در عین حال كه جدی و پر كار هستند تفریح را فراموش نمی كنند و هنگام اعیاد و جشنها و عروسیها به شادی و تفریح می پردازند . اهالی برتانی در عین حال كه دارای استقلال و عقیده می باشند مردمی هستند خرافاتی ، زود باور و ساده دل .

بوردو یكی از بنادر مهم فرانسه است كه در دهانه رود گارون قرار دارد . این بنادر كه از نظر تاكستانهایش در فرانسه بی نیر است مركز فهنگی و اقتصادی جنوب كشور به شمار می رود . كشت مو در این ایالت كه سابقاً «بردوله » نام داشت از دوره رومیان مرسوم بوده است . در اواسط قرن چهاردهم مجموعه ای از صدها كشتی در این بندر ناوگان شراب را تشكیل می داد . در قرن هفدهم شراب بوردو در فانسه و انگلستان مشتریان بی شمار داشت و حركت ناوگان شراب مهمترین حادثه سال تلقی می گردید. شراب بوردو بهترین شاب فرانسه است و با كشتی به سرتاسر جهان حمل می شود . سرداب های ویژه نگهداری شراب و خم خانه های آن بسیار تماشایی و جالب است . شهرت بوردو فقط از لحاظ شراب گوارای آن نیست . مردم این شهر اصولاً بسیار برازنده هستند و زنان ابی چشم و زیبا روی آن زیباترین زنان فرانسه به شمار می روند.

شناخت روحیات ملل – كامران توسلی

 


چهارشنبه بیست و نهم مهر 1388

تاریخ ارسال